Gözlük Tamiri

Kendi Gözlüklerinizi Nasıl Tamir Edebilirsiniz?

Gözlüklerinizin kırılması sizi üzebilir. Yeni takılmış camlarınızın çerçevesinin kırılışı; hasarı, net bir şekilde görmek için gözlüğüne güvenenler için felaket anlamına gelebilir.

Kendinizi evde kırılmış gözlük camlarınızı tamir etmek için gerekli bilgi ve becerilerle donatmak, hasarlı camların stresini hafifletmeye yardımcı olabilir. Hasarın türüne bağlı olarak, gözlüğünüzü kendi başınıza tamir edebilir ve göz sağlığı uzmanınıza gitmeyi beklemenize gerek kalmayabilir.

Evde gözlük tamiri hakkında bilmeniz gereken her şeye birlikte bakalım.

Gözlüklerinizin Bakımı

Elbette konu gözlük tamiri olunca en etkili yöntem önlem almaktır. Gözlüklerinize özen göstermeniz, hasar riskini azaltacak ve gözlüklerinizin yıllarca düzgün bir şekilde kullanmanıza yardımcı olacaktır. Gözlüklerinizi korumanın en iyi yollarından bazılarına bir göz atalım.

Bir Gözlük Kılıfı Kullanın

Çoğu gözlük mağazaları, gözlük satın alınmasıyla birlikte bir mutlaka orijinal gözlük kılıfı verecektir. İyi bir gözlük kılıfı kullanılması gözlüğünüzün zarar görmesini önlemenin en iyi yollarından biridir.

Gözlüğü takmadığınız zamanlarda gözlüklerinizi bir kutuda saklamak, hasarı önlemeye en iyi yardımcı olacaktır. Bu, özellikle sabahın erken saatlerinde uykudan uyanırken bir kolu uzatıp gözlüğünüzü yere düşürmek gibi aksiliklerden kaçınmak için ve seyahat ederken gözlüğünüzü güvende tutmak için gözlüğü kullanmadığınız zamanlarda da çok faydalı olacak.

Gözlükle Uyumaktan Kaçının

Gözlükle ilgili önemli durumlardan birini aktaralım gözlüklerinizle uyumaktan kesinlikle kaçının. Televizyon seyrederken uyuyakalmak cazip gelse de, gözlükle uykuya dalmak büyük hasara yol açabilir. Buna, gözlüğünüz yastığınızın üzerinde veya siz uyurken kazara ezilme riski taşıyan başka herhangi bir yerde uyuyakalmakta gözlüğünüze büyük zararlar verebilir.

Gözlüklerinizin Yüzünüze Düzgün Ayarlandığından Emin Olun

Bol duran gözlükler, gözlüklerinizin yüzünüzden düşmesi gibi sorunlara yol açabilir ve bu da elbette hasar anlamına gelebilir. Olası kazaları önlemek için gözlüklerinizi doğru şekilde takın. Tam oturmadığını düşünüyorsanız, çerçevelerinizi ayarlamak için iyi bir optisyenlik mağazasını veya bizleri ziyaret edebilirsiniz.

Kırık Camlar ve Çerçeveler Nasıl Onarılır
Gözlük tamirinin iki ana kategorisi vardır: çerçeveler ve camlar. Kırık çerçevelerin nasıl onarılacağı, hasarın türüne, hasarın konumuna ve çerçeve malzemenize bağlıdır. En yaygın çerçeve hasarı türlerinden bazılarına ve bunların nasıl düzeltileceğine bir göz atalım.

Kırık Gözlük Köprüsü

Köprü, iki camları bir arada tutan şeydir, bu nedenle köprünün hasar görmesi gözlüğünüzü tamamen kullanılamaz hale getirebilir. Bununla birlikte, gözlüklerinizi tamir etmenin ve profesyonelce tamir edilene kadar kullanmaya devam etmenin birkaç hızlı ve kolay yolu var.

Plastik ve asetat çerçeveler için epoksi yapıştırıcı veya japon yapıştırıcı kullanmayı düşünün. Kırık bölgeyi ılık suyla temizleyin ve temiz bir bezle kurulayın. Daha sonra kırılan bölgeye az miktarda epoksi yapıştırıcı veya japon yapıştırıcı sürün ve kullanmadan önce 1-2 saat kurumasını beklemeniz yararınıza olur. Önemli not yapıştırıcıların camlara bulaşmasına dikkat edin.

Metal çerçeveler için en iyi yöntem olabilecek malzemelerden birisi bant kullanabilirsiniz. Geçici bir tamir yöntemi elde edersiniz ama bandı köprünün iki yanına sarın.
Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, yapışkan zamanla aşınacağından, bu onarım tarzı yalnızca geçici bir süre işinizi görebilir. Metal olan gözlüğünüzü gümüş kaynağı titanyumsa titanyum kaynağı yaptırmanız şarttır.

Kırık Burun Plaketleri

Birçok çerçeve tipi, rahat bir uyum sağlamaya yardımcı olmak için ayarlanabilir burunluk plaketleri ile birlikte gelir. Zamanla, burun yastıkları bükülebilir, bozulabilir ve bu da gevşek oturmasına yüzde yamuk durmasına neden olabilir. Bunlar elle veya pense ile kolayca ayarlanabilir, ancak zarar görmemesi için bunu dikkatli bir şekilde yapın veya bir gözlük mağazalarına uğrayın güzel bir şekilde ayarlanmasına yardımcı olacaklardır.

Burun plaketleri ayarlarını bozup zarar verirseniz, bunları evde tamir edebilirsiniz. Burun plaketleri düştüğü durumlarda, tipik olarak bir gözlük tamir setinden küçük bir tornavida kullanılarak yeniden takılabilir. Hatta bazı tamir takımları, burun plaketlerinizin kırılması veya kaybolması ihtimaline karşı yedek burun plaketleri bulundurun.

Kırık Menteşeler

Her zaman elinizin altında bir gözlük tamir seti bulundurmak yararınıza olacaktır; sadece kırık burun plaketlerine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kırık menteşeler için de harikadır.
Gözlük sapınızın gevşek olduğunu fark ederseniz, bunun nedeni gevşek menteşe vidaları olabilir. Onarım setinizdeki tornavidayı kullanarak menteşe vidalarını hafifçe sıkın. Vida eksikse, bir optik mağazasından yedek olarak yenisini alabilirsiniz ve tamir etmenizde mümkün olacaktır.

Kırık Camlar Nasıl Tamir Edilir

Çizik camlar, özellikle çizikler net görmenizi engelliyorsa, büyük bir sıkıntı yaşatacaktır. Neyse ki, camlarınızdaki çiziklerin görünürlüğünü en aza indiren birkaç evde tamir şansınız var.

Önemli konu eğer camlarınızda antirefle kaplama veya mavi ışık kaplama varsa sakın bu yöntemi denemeyi düşünmeyin bile. Bir yöntem kabartma tozu kullanmaktır. Bir veya iki yemek kaşığı karbonatı suyla karıştırarak macun yapın ve ardından bu macunu küçük cam çiziklerine uygulayın. Pamuklu bir bez veya yumuşak bir bez kullanarak, küçük çizikleri gidermek için merceğin üzerine macunu sürün. Camları ılık suyla temizleyin ve yumuşak bir bezle kurulayın.

Kabartma tozuna ayrıca bir alternatif diş macunudur. Benzer sonuçlar elde etmek için yukarıdaki işlemde kabartma tozu yerine jel olmayan bir diş macunuda kullanabilirsiniz.

Not: Bu yöntemlerin çizikleri gidermeyeceğini, daha az fark edilir hale getireceğini unutmayın lütfen.

Kırık Camlarınız Veya Çizik Camlarınız Ne Zaman Profesyonelce Onarılmalı veya Değiştirilmelidir?
Optimum görüş kalitesini elde ettiğinizden emin olmak için gözlüklerinizi her zaman mümkün olan en iyi durumda tutmalısınız. Evde tamir edilebilecek bazı küçük hasarlar olsa da, kırık camlarınızı profesyonelce tamir ettirmek veya tamamen değiştirmek görme sağlığınız için her zaman doğru bir fikirdir.

Bununla birlikte, evde onarımın bir seçenek olmadığı birkaç durum vardır. Her zaman profesyonel onarımlar aramanız gereken bazı durumlara bir göz atalım.

Cam Çatlakları

Çizilmelerin aksine, camlardaki çatlaklar tamir edilmediği takdirde potansiyel olarak tehlikeli olabilir. Çatlaklar zamanla kötüleşebilir ve cam kırıkları, göz gibi istemediğiniz alanlarda kaçabilir. Riskleri en aza indirmek için çatlamış camları her zaman mümkün olan en kısa sürede optik mağazalarında değiştirmeniz

Şekli Değişmiş Camlar

Gözlükleriniz ezilmiş veya önemli ölçüde hasar görmüşse, o camları değiştirmek her zaman en iyisidir. Yapıştırıcı veya bant basit bir kırılma için işe yarasa da geçicidir, birden çok yerinden kırılan camları yeniden birleştirmeye çalışmak çok mantıklı bir durum değildir geçici bir yöntem ama asla iyi bir yöntem değildir. Bu, büyük olasılıkla gözlüklerinizin tam olarak oturmamasına veya görüşünüzü etkili bir şekilde düzeltmemesine neden olacak ve bu da daha fazla soruna yol açabilir, odaklarınız görme olasılıklarınız daha da düşeceğinden mantıklı ve doğru yöntem camlarınızı değiştirmektir.

İyi Bir Gözlük ve Camları Almaya Özen Gösterin

Camlarınızı çizilmesi veya kırılması iyi bir durum değildir. Gözlüğünüzü evde nasıl tamir edeceğinizi bilmek size yardımcı olabilir, ancak gözlüğünüzün işini etkili bir şekilde yaptığından emin olmak için bir gözlükçüden yardım almanız her zaman yararınızadır.

Gözlük Hasarlarınız onarılamaz ise, Hermoda gözlük’ten veya buradan yeni bir çerçeve ve camlar için fikirler alabilirsiniz. Gözlük serimiz, klasiklerden en çağdaş tasarımlara kadar ihtiyaçlarınıza uygun çok çeşitli stil ve tasarımlara sahiptir.

Son Olarak

Hermoda gözlük, gözlükleri ayrıca çizilmeye karşı dayanıklı ve yansımaları yani uv ışıkları önleyici özellikleri dahil olmak üzere çeşitli kaplamalarla donatılmış yüksek kaliteli camlara sahip avrupa standartı camlar satılmaktadır, böylece gözlüğünüzün şık göründüğü kadar iyi bir performansta göstereceğine emin olabilirsiniz.

Yeni bir optik gözlük veya güneş gözlüğü almak her zaman eğlencelidir; bu yüzden Hermoda gözlük’ten erkek veya kadın gözlüklerine çocuk gözlüklerine göz atmak sizlere fikir verebilir.

Yazar Hakkında

Yaset Sezer

Yorum Bırakın