Genel

Prizma Gözlük Nedir?

Prizma gözlükler

Çift görmeyi (diplopi olarak da bilinir) düzeltmek için özel camlara sahip reçeteli gözlüklerdir . Bazı durumlarda, göz yorgunluğuna yardımcı olmak için (nedenine bağlı olarak) prizma gözlükler de reçete edilebilir.

Prizma camlar, çift görme ve diğer binoküler görme güçlükleri gibi görme durumlarını tedavi etmek için etkili bir şekilde kullanılabilir.

Standart gözlük reçeteli camlar görme sorunlarını düzeltirken, miyopluk, uzak görüşlülük veya astigmatizm kırma kusurları olarak da değerlendirilir bu gibi görme hatalarıdır. Prizma camlar ise kırma hatalarını değil, göz hizalama veya hareket sorunlarını düzeltir. Bazen gözler doğru şekilde hizalanmadığında, tek bir görüntü oluşturmak için birlikte düzgün çalışamazlar. Ve burada prizma gözlükleri devreye giriyor.

Prizma gözlükleri hakkında bilmek isteyebileceğiniz her şeyi, nasıl çalıştıklarından ve kime yardımcı olduklarından prizma camların nasıl bir reçetede göründüğüne ve aradaki her şeye kadar bu kullanışlı bilgileri bir araya getirdik. 

Prizma Camları Nasıl Çalışır?

Prizma gözlükleri, ışığı göze girmeden önce retinaya doğru odak noktasında çarpacak şekilde yönlendirerek çalışır. Prizma, tabanı üst kısımdan daha kalın olan üç boyutlu bir üçgen şeklindedir. Numara, prizmanın gözlük merceğindeki yönünü belirler (taban yukarıda, taban aşağıda, taban içeri veya taban dışarı). Prizmanın yönü, merceğin ışığı retinaya nasıl yönlendirdiğini etkiler.

Bir veya iki göz için bir prizma düzeltmesi kullanılabilir. Uzun vadeli bir çözüm olarak prizma düzeltmesine ihtiyaç duyulduğunda, kişinin gözlüğünün camlarına dahil edilir. 

Bazen bir prizma düzeltmesine yalnızca geçici olarak ihtiyaç duyulur. Bu durumlarda, bir Fresnel prizması prizma camlara bir alternatif olarak hizmet edebilir. Fresnel prizmalar, standart gözlük camlarının yüzeyine doğrudan uygulanabilen ince çıkartmalar gibidir. Fresnel prizmalarından oluşuyordu. Bunlar birkaç soruna neden oldu: 1. Lensler kör alandaydı, bu yüzden sadece hasta o tarafa baktığında işe yaradı; 2. Dürbün oldukları için merkezi diplopi görsel korteks yarattılar , burada pratikle algı uzamsal nedenlerine benzemeye başladı (bkz.tepe) noktası gözbebeği kenarında veya yakınında olacak şekilde her iki merceğe yerleştirilir.

Çift Görme için Prizma Gözlükler

Çift görme, bir kişinin gözleri olması gerektiği gibi birlikte çalışmadığında ortaya çıkar. Tek bir görüntü yerine iki ayrı görüntü görürler çünkü ışık her bir gözün retinasına farklı bir noktadan vurur. Prizma gözlükler, tek ve net bir görüntü oluşturmak için bunu düzeltir.

Kimin Prizma Gözlüğüne İhtiyacı Var?

Birçok göz rahatsızlığı veya sağlık sorunu çift görmeye neden olabilir ve bunların tümünü prizma gözlükler düzeltmeyebilir. Bununla birlikte, prizma düzeltmesinden fayda sağlayabilecek bazı koşullar şunlardır:

Şaşılık (genellikle çapraz gözler olarak bilinir)
Graves hastalığı
Myastenia gravis
Yakınsama yetersizliği gibi binoküler görme koşulları

Nörolojik durumlar (beyin veya sinirle ilgili sorunlar) da prizma lenslerle tedavi edilebilen çift görmeye neden olabilir. Bu koşullar şunları içerebilir:

1- Felç
2- Kafa travması
3- Tümör
4- Migren
5- Multipl skleroz
6- Şeker hastalığı

Yazar Hakkında

Yaset Sezer

Yorum Bırakın