Genel Gözlük Bakımı Gözlük Modası

Çocuğunuzun Gözlerini Güneşten Nasıl Korursunuz

Çocukların Göz Sağlığı ve Güvenliği

Çocuklar bahçede oynarken, spor yaparken veya oyun alanında teneffüse çıktığında dışarıda çok zaman geçirirler. Son araştırmalar, doğal ışığın ve dışarıda daha fazla zaman geçirmenin çocuğun göz gelişiminde rol oynadığını ve hem çocuklarda hem de ergenlerde miyop riskini azaltabileceğini göstermiştir. Bununla birlikte, güneşin ultraviyole (UV) ışığından uygun şekilde korunmadan dışarıda geçirilen çok fazla zaman, tıpkı cilt hasarına neden olabileceği gibi göz hasarına da neden olabilir

Hepimiz güneş kremi ve güneş yanığının önlenmesi hakkında çok şey duyuyoruz ve biliyoruz. Ancak çocukların gelişmekte olan gözlerini korumak hakkında pek bir şey bilmiyoruz ve araştırmıyoruz. Bu nedenle, çocukların göz sağlığı ve güvenliği açısından farkındalık oluşturulmalı ve çocuğunuzun gözlerini güneşten nasıl koruyabileceğinize dair bir çaba sarf etmekte yarar var göz atıyoruz ve bizlerde elimizden gelen gayreti çabayı siz değerli okurlarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.

Göz sağlığı açısından mutlaka bilinmesi gerekli bir konu

Çocuklar için Güneş Gözlüğü

UV ışıklarından korunma: Çocuğunuzun gözlerini güneşten korumanın en iyi yolu, güneşin zararlı UV ışınlarının yüzde 100’ünü (%100) bloke eden güneş gözlüğü kullanmaktır. UV radyasyonuna maruz kalmak göz problemlerine neden olabilir ve ilerleyen yaşlarda katarakt gibi bir çok göz problemlerinin gelişmesinde güneş gözlüğü takılmadığı zaman daha da hızlı etki eder.

Mavi Işığı Engelleme

Çocuğunuzun gözlerini yüksek enerjili görünür (HEV) veya mavi ışıktan korumak, mavi ışığın gözlere zarar verdiği ve yaşamın ilerleyen dönemlerinde maküler dejenerasyona katkıda bulunduğu düşünüldüğünden, onun göz sağlığı için de önemlidir. HEV/mavi ışık sadece güneşten değil, dijital ekranlardan ve TV, bilgisayar/dizüstü bilgisayar, akıllı telefon, tablet gibi elektronik cihazlardan, floresan ve LED ve far ışıklarından da gelir. Bazı güneş gözlüğü camları mavi ışığı engeller, ancak hepsini değil. Hangilerinin yapılıp yapılmadığı konusunda gözlükçünüzden veya hermodagozluk.com iletişim hattında iletişime geçip detaylı bilgi alabilirsiniz ve bu konu önemlidir.

Çocuğunuz için Doğru Güneş Gözlüğünü Seçmek

Çocuğunuz için doğru güneş gözlüklerini seçmek için aşağıdaki yazımız sizlere kılavuz olarak kullanabilirsiniz: %100 UV ışıkları kıran camlar: Çocuğunuz için doğru güneş gözlüklerini seçerken göz önünde bulundurulması gereken ilk şey UV korumasıdır. Cam renginden bağımsız olarak %100 UV bloke eden camlar aramak istiyorsunuz. Bununla birlikte, güneşten gelen HEV/mavi ışığı da engelleyen çoğu camların kehribar veya bakır rengi olacağını düşünebilirsiniz. Gözlükçünüz, veya hermodagozluk.com dan belirli güneş gözlüğü camlarının özellikleri hakkında sizi bilgilendirebilecektir. Herkesin eşit haklarda yaratılmadığını bilin, bu nedenle çocuğunuz için ne isteklerinize dair bir fikriniz olsun, böylece aramaya oradan başlayabilirsiniz.

Cam Malzemesi;

İkinci husus, camların türüdür. Çocuğunuz muhtemelen zaman zaman oyun ve spor için güneş gözlüklerini takıyor olacaktır. Polikarbonat camlar kırılmaya karşı daha dayanıklıdır, ve darbeye karşıda da dayanıklıdır (ancak kırılmaz değildir). Bu tür camlar kolayca çizilme eğilimindedir dikkat etmeniz yararınıza olacaktır, bu nedenle çizilmeye dayanıklı bir kaplama düşünün. Cam ve polikarbonat olmayan plastik camların bir top, taş veya sivri bir parçayla veya sert bir cisim çarpması durumunda kırılma olasılığı yüksektir. Şimdilik, polikarbonat güneş gözlüğü camlarının herhangi bir aktivite için darbelere karşı en yüksek en iyi direnç sağlayacağını bilmenizde yarar var.

Kullanım ve Çerçeve Malzemesi Tasarım:

Üçüncü husus, çerçeve malzemesidir ve kalitesidir. Çocuğunuzun güneş gözlüklerini nasıl kullanacağını düşünün. Özel spor gözlükleri, çerçeve malzemeleri ve tasarımları, basketbol ve futbol, tenis gibi zorlu aktiviteler ve sporlar için özel olarak üretilmiş çerçeveler seçmek önemli. Camın ebatları ve çerçeve içine yerleştirme: Dördüncü husus, bir güneş gözlüğünün çocuğunuza sağladığı koruma miktarıdır. Siz ve çocuğunuz hangi güneş gözlüğü seçerseniz seçin, çerçevenin iyi oturduğundan ve rahat takıldığından emin olun. Camın boyutu ve yüzü kapsama miktarı, güneş gözlüğünün etrafından dolaşabilecek ve güneş gözlüğünün çevresinden (yanlardan veya üstten) çocuğunuzun gözüne girebilecek ışık miktarını belirleyecektir. Çocuğunuzun yüzüne daha yakın oturan daha büyük camlar ve çerçeveler, daha küçük olanlara göre güneşten daha fazla koruma sağlar ve çerçeve ile yüz arasında boşluk bırakır.

Tarz: Son olarak, son fakat en az değil, dikkat edilmesi gereken tarzdır. Çocuğunuzun güneş gözlüklerini sadece dışarıda takmakla kalmayıp, aynı zamanda dışarıda ve açık havalarda parkta piknikte teneffüs gibi etkinliklere katılırken de kendinizin de çocuğunuzun da güneş gözlüğünü takmanızı ve çocuğunuza taktırmanızı tavsiye ediyoruz.

Kişisel Düşüncemiz
Çocuk Güneş Gözlükleri ve Çocuğunuzun Gözlerini Güneşten ve Mavi Işıktan Korumak İçin Ek İpuçları: Çocuğunuzun gözlerini UV güneş ışığından ve HEV / mavi ışıktan korumak için atabileceğiniz bazı ek adımlar şunlardır:
Çocuğunuzun dışarıdayken siperlikli bir şapka taktığından emin olun. Kenarlık, güneş ışığının gözlüklerin üstüne ve muhtemelen yanlarına girmesini engelleyecektir. Şapka ayrıca çocuğunuzun yüzünü ve saç derisini güneş ışığından korur.

Çocuğunuzun güneş gözlüklerini çıkardığınızda veya düşürdüğünüzde kaybetmemek ve camları vs bozulmaması için kordonlar, ipler sporcu ipleri almanız yararınıza olacaktır. Gözlükçünüzden çocuğunuza uygun güneş gözlüğü bakımı, muhafazası ve temizliği saklama kabı vs hakkında bilgi vermesini mutlaka isteyin.
Çocuğunuzun güneş gözlüğü kullanılmadığında veya bir sırt çantasında veya spor çantasında veya seyahatlerde taşınmadığında onları koruması için sert bir kılıf mutlaka alın.
Çocuğunuza, güneşin UV ışınlarının en yoğun olduğu gün ortası saat 10:00 ile 15:00 arasında (genellikle öğle yemeğinden sonra teneffüs için dışarıda olduklarında, açık havada beden eğitimi etkinliklerine katıldıklarında) gözlerini mutlaka korumanın önemini çocuğunza öğretin, veya yaz kampında), özellikle UV seviyelerinin önemli ölçüde yüksek olduğu yaz aylarında,
Su ve kar gibi yansıtıcı yüzeylerin UV ışığını yansıttığını ve UV ışığından kaynaklanan hasar riskini artırdığını unutmayın.


Dijital ekranların ve elektronik cihazların önünde veya bunlara bakarak geçirilen süreyi sınırlandırarak çocuğunuzun mavi ışığa maruz kalmasını en aza indirin.
Çocuğunuzun uzağı görememe veya astigmat için düzeltici camlara ihtiyacı varsa, gözlükçüden dijital ekranlardan ve elektronik cihazlardan gelen mavi ışığa maruz kalmayı en aza indirecek özel mavi ışık engelleyici camlar isteyin.

Çocuğunuzun göz sağlığı ile ilgili daha fazla bilgi ve sorularınız için
Çocuk güneş gözlükleri hakkında daha fazla bilgi için hermodagozluk.com veya buradan bizlere yazabilirsiniz. Çocuklar için güneş gözlükleri’ni ziyaret edebilirsiniz:


​Açık havada vakit geçirmenin çocukların ve ergenlerin görüşüne faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz doktorunuza yaşam koçunuza veya bizlere mutlaka danışın.

Son olarak, çocuğunuzun göz sağlığı veya görmesiyle ilgili sorularınız sorunlarınız da varsa veya endişeleriniz varsa, hastanelerin birinden randevu alın veya 0216 441 80 51 numarayı arayın size fikir verelim. Çocukların göz sağlığı ve güvenliği farkındalık için son gönderimimiz için bize katılın. çocuğunuzun gözlerini yaralanmadan nasıl koruyacağınızdan bahsediyoruz.

Fikirleriniz bizim için çok önemli bize fikirlerinizi ve desteklerinizi sağlamak isterseniz [email protected] adresimizden veya vermiş olduğumuz telefon numaramızdan bize her zaman yazılı ve görsel ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Yazar Hakkında

Yaset Sezer

Yorum Bırakın