Doğru Bilinen Yanlışlar Gözlük Bakımı

Kontakt Lenslerimi Çok Uzun Süre Takarsam Ne Olur?

Kontakt lenslerimi çok uzun süre takarsam ne olur

Kontakt lensler, gözlüklere çok iyi bir alternatif olabilir. Birçok insan için kontakt lensler , geleneksel gözlüklere göre daha kolay takılır, daha rahat ve estetik açıdan daha hoştur.

Pek çok kişi lensleri gözlük yerine tercih etse de, daha fazla bakım ve özen gerektirdiğini bilin. Kontakt lensler, gözlüklerden çok daha fazla vakit alabilir ve sağlıklı olmaları için temizlenmeleri, saklanma kutuları, değişim zamanları ve belirli bir şekilde takılması gerekir.

Kontakt lensler günlük kullanım için tasarlanmış olsa da, aşırı uzun kullanımla ilgili riskler vardır. Kontak lenslerinizi gereğinden fazla zamanı aşarsanız neler olabileceği ve kontakt lens kullanımıyla alakalı risklerin nasıl azaltılacağı hakkında daha fazla bilgi almak için okumaya devam edin.

İNSANLAR NEDEN LENS TAKAR?

İnsanlar, net görmeyi zorlaştıran bir tür görme sorunu olan kırma kusurlarını düzeltmek için gözlük veya kontakt lens kullanırlar. Işık kırılma hataları, gözünüzün şekli ışığın retinanıza doğru şekilde odaklanmasını engellediğinde meydana gelir ve bu da gözünüzün nesnelere odaklanmakta güçlük çekmesine neden olur.

Işık kırılma hataları en yaygın görme sorunu türüdür ve şunları içerir:

Miyopluk
Hipermetropi
Astigmatizm
Presbiyopi
Belirli göz hastalıklarını veya hasarlarını tedavi etmek için özel kontakt lensler de kullanılabilir. Ayrıca gözlerini değişik renklerde görmek için renkli kozmetik lensler kullanılabilir.

Kontakt lenslerin size uygun olup olmadığını belirlemek için, kontakt lens muayenesi ve lens için prova yaptırmak için göz doktorunuzdan randevu alıp yardım ve bilgi alabilirsiniz!

Sağlıklı olması açısından çok faydalı olur (tavsiye)

KONTAKT LENSLERİN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Kontak Lens Takmanın Avantajları
Gözlük yerine kontakt lens takmayı seçmenin birçok avantajı vardır, işte bunlardan bir kaçı:

Daha geniş bir görüş alanı sağlarlar
Parlamaya neden olmazlar
Gözlüklerden daha rahat olabilirler
Hareketi kısıtlamazlar
Kontakt lensler görünüşünüzü değiştirmez
Numarasız güneş gözlüğü takılabilir

Kontak Lens Takmanın Dezavantajları


Ne yazık ki, kontakt lens takmanın dezavantajları da vardır, örneğin:

Daha fazla zaman ve bakım gerektirirler
Düzgün takılmazlarsa komplikasyonlara neden olabilirler.
Göz enfeksiyonlarına neden olabilirler
Kontak lensler gözlüklerden daha pahalı olabilir
Gözlüklerden daha sık değiştirilmeleri gerekir
Su damlacıkları ile beyaz bir yüzey üzerinde uzanan iki kontakt lens

KONTAKT LENS ÇEŞİTLERİ


Aşağıdakiler dahil birçok farklı kontakt lens türü mevcut:

Yumuşak Kontakt Lensler
Yumuşak kontakt lensler en yaygın kontakt lens türüdür. Yumuşak plastik polimerlerden yapılmıştır, bu da onları esnek ve rahat kılar.

Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lensler
Sert gaz geçirgen (RGP) kontakt lensler aynı zamanda sert kontakt lensler olarak da bilinir. Silikondan yapılırlar ve tipik olarak yumuşak lenslerden daha dayanıklı kabul edilirler. RGP lensler aralıklı olarak takılabilir, ancak uzun süreler boyunca da takılabilir.

Özel Kontakt Lensler
Torik kontakt lensler veya Ortokeratoloji lensleri gibi özel kontakt lensler, belirli göz koşullarını tedavi etmek için tasarlanmıştır. Bu temas noktaları, kontakt lens takmadığınız zamanlarda görüşünüzü iyileştirmek için korneayı yeniden şekillendirebilir.

KİŞİLERİ ÇOK UZUN SÜREDE BIRAKMANIN POTANSİYEL RİSKLERİ

Çok uzun süre bekletilen kontakt lensler göz sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Lenslerinizi düzenli olarak fazla takarsanız, görüşünüzü ve genel sağlığınızı ciddi şekilde etkileyebilecek rahatsızlık, göz hasarı ve enfeksiyonlara karşı duyarlı olabilirsiniz.

Temaslı üst giyim ile ilişkili koşullardan bazıları şunlardır:

Kornea ülserleri
Hipoksi
İltihaplanma
Kontakt lens intoleransı

LENSLERİ ÇOK UZUN TAKARSANIZ NE OLUR?

Kontak lensleri takmak için süre ne kadar olmalıdır? Cevap, taktığınız kontakt lenslerin türüne bağlıdır.

Kullanım süresi söz konusu olduğunda üç farklı kontakt lens kategorisi vardır. Bunlar şunları içerir:

Günlük kullanılan lensler, gündüzleri takılmak ve geceleri çıkarılmak içindir. Göz sağlığınıza ve hassasiyetinize göre ortalama 8-16 saat takılabilirler.
Uzun süreli aşınma lensleri, bir seferde birkaç gün boyunca gece ve gündüz takılabilir. Bu kontakt lensleri risk almadan ne kadar süre takabileceğinizi belirlemek için ürün etiketini okuyun veya göz doktorunuzla mutlaka görüşün. Bunlar daha az yaygın hale geliyor ve reçete edildiği şekilde kullanılsalar bile göz enfeksiyonu ve uzun süreli kornea değişikliği riski arttığından genellikle tavsiye edilmiyor. Tek kullanımlık lensler, her kullanımdan sonra atılması amaçlanan tek kullanımlık lenslerdir. Bir seferde maksimum 16 saatten fazla takılmamalıdır.

LENSLERİNİZLE İLGİLENMEK


Kontakt lenslerinizi düzgün bir şekilde ilgilenmek için ürün etiketindeki tüm talimatları okuyun doktorunuzun ve optisyenlerin tavsiyelerini dinleyin. Genel kontakt lensin sağlıklı olması için şu ipuçlarını takip edebilirsiniz:

Kontakt lenslerinizi kullanmadan önce daima ellerinizi yıkayın [önemli]
Her kullanımdan sonra lensleri mutlaka temizleyin, durulayın ve dezenfekte edin temiz saklama kablarında sabaha kadar temizlenmesine dikkat edin.
Kişilerinizi temizlemek için bir kontakt lens solüsyonu kullanın
Kontakt lenslerinizde su kullanmayın
Tek kullanımlık lensleri asla ve asla tekrar kullanmayın
Lensleri sipariş etmeden önce uygun bir kontakt lens muayenesi ve tavsiyesi alın
Kontakt lens saklama kabınızı düzenli olarak temizleyin ve arada bir değiştirin
Son kullanma tarihi geçen kontakt lensleri asla takmayın.

Lenslerle İlgili İletişim


Kontakt lenslerinizi ne kadar süre takabileceğiniz konusunda herhangi bir sorunuz varsa, bizi aramaktan asla çekinmeyin . hermodagozluk.com optik mağazamız sizlere mutlaka hem dijital ortamda hem iletişim numaralarından yardımcı olmaktan her zaman mutluluk duyacağımızı önemle vurgulamak isteriz.

Yaset Sezer

Yazar Hakkında

Yaset Sezer

Yorum Bırakın