Geceleri veya kötü hava koşullarında araç kullanırken karşıdan gelen arabaların farları, parlama ve göz kamaştırıcı ışıklar gibi dikkatimizi dağıtabilecek pek çok şey vardır. Bu nedenle, giderek daha fazla sayıda sürücü, gece araç kullanırken daha iyi görmelerine yardımcı olabilecek özel sürücü camlar ve gözlükler kullanıyor. Pek çok insan araç kullanırken, özellikle de akşam (gece) karanlığı gibi zorlu ışık ve yağmur ile sis gibi zorlu hava koşullarında araba kullanırken kendilerini güvensiz, huzursuz, rahatsız ve stresli hissetmektedir. Gözlük kullanıcılarının ortalama %83’ü aynı zamanda araç kullanmaktadır. Araç kullanmak mesafenin ne kadar uzun olduğu dikkate alınmaksızın, herkes için zorlu bir durum olabilir ve iyi bir görüş güvenlik açısından hayati önem taşımaktadır.

Ayrıca dikkatlice okuyun: Gece sürüşü için bir kaç güvenlik için ipucu

Gece sürüş gözlüğü daha iyi görmemize nasıl yardımcı olur?

Gözlerimizin karanlıkta odaklanmaya alışması yaklaşık 20 dakika sürebilir. Karanlık bir odaya girdiğinizde gözlerinizin alışması nasıl bir süre alıyorsa, far yandığında da gözlerinizin alışması zaman alır. Yoğun veya hızlı akan trafikte veya şehirde, göz bebekleriniz sürekli olarak aydınlık ve karanlık arasında geçiş yapmak zorundadır ve hiçbir zaman tam olarak uyum sağlamayabilir. Düşük ışık koşullarındaki göz bebeği büyüklüğünü dikkate almaktadır Sürücü camları ve kaplaması, algılanan parıltıyı %64’e kadar azaltır Driver gözlük cam tasarımı %43’e varan daha geniş bir orta mesafe görme alanı sağlayarak araç kontrol paneli ve aynalar arasında daha kolay bir odak değişikliği sunar. Ve daha geniş bir yol görüşü için %14’e varan daha geniş bir uzak mesafe görme alanı sağlar.

Sürüş gözlüklerinde genellikle ışıkların yansımasını, parlamasını ve parlaklığını azaltan sarı renkli camlarda bulunur bunlar piyasada ve internet ortamında satılan basit camlardan ve gözlüklerden olmamalı bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra, sarının renk tayfı üzerinde minimum etkisi vardır ve kontrastı artırabilir.

Normal güneş gözlükleri gibi, çoğu gece sürüş gözlüğü de UVA ve UVB ışınlarının %100’ünü kırarak göze yansımasını önler. Ayrıca, göz yorgunluğunu ve baş ağrısını azaltan anti-radyasyon antifar, antrefle, drivesafe, pixar contrastdrıve, teknolojisi ile üretilmiş bir çok cam ve kaplamalar mevcuttur. Ayrıca buğu önleyici bir kaplamaya da sahiptirler. Kontrast kaybını en aza indirger ve daha net görüş sağlar. Cisimlerin algılanması güçlenerek, güvenli bir sürüş imkanı verir. Işık parlamalarının neden olduğu göz kamaşması ve buna bağlı yorgunluk hissini azaltır.

Dikkatli olmanız açısından bir kaç tavsiye

Dikkatli olmak açısından: Tüm sürüş gözlükleri güvenli sürüş yapmanıza yardımcı olmaz. Gözlükler parlamayı ortadan kaldırıyorsa veya çok fazla ışığı engelleyen koyu camlara sahipse, aslında geceleri takmak tehlikeli olabilir. En iyisi, tam olarak doğru miktarda parlamayı azaltan ve sürücünün güvende olduğundan emin olmak için ışığın çoğunun geçmesine izin veren gece sürüş gözlükleridir.

Yazar Hakkında

Yaset Sezer

Yorum Bırakın